Terapia kompresyjna, czyli kompresjoterapia jest rodzajem terapii wspierającej prawidłową pracę układu krążeniowego i limfatycznego. Kiedy najczęściej stosuje się wyroby uciskowe?

Żylaki i przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych

Najczęściej kompresjoterapia jest wykorzystywana w przypadku terapii żylaków oraz innych objawów towarzyszących przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Dodatkowo można stosować je w innych dolegliwościach żylnych, na przykład w zespole pozakrzepicowym, zakrzepowym zapaleniu żył, angiodysplazji.

Celem terapii kompresyjnej jest wsparcie krążenia krwi w nogach, ponieważ jej zastój sprzyja pojawianiu się niekorzystnych objawów jak zmiany naczyniowe – pękające naczynka, żylaki, uczucie ciężkości nóg, obrzęki.

Do prowadzenia terapii wykorzystuje się różne rodzaje wyrobów:
– pończochy
– podkolanówki
– rajstopy
– opaski

Wybór jest spory, dlatego można dopasować je do swojego gustu, na przykład wybrać estetyczne podkolanówki uciskowe Veera, które są chętnie kupowane przez kobiety.

Rajstopy, podkolanówki, pończochy przeciwżylakowe jak dobrać? Wybór odpowiednich wyrobów uciskowych powinien być wykonany przez specjalistę. W sprzedaży dostępne są produkty o różnym stopniu nacisku, którą dobiera się w zależności od zaawansowania dolegliwości żylnych.

Po zabiegach i operacjach

Kompresjoterapia stosowana jest również po zabiegach i operacjach, aby pomagać w rekonwalescencji. Wówczas wspiera prawidłowy przepływ krwi i limfy, a dzięki temu zapobiega tworzeniu się obrzęków.

Przykładowo, u kobiet po zabiegach operacyjnych usunięcia piersi stosuje się specjalny rękaw przeciwobrzękowy po mastektomii. Pomaga on wtedy w redukcji często pojawiających się obrzęków.

Terapia kompresyjna dla sportowców

W końcu terapia kompresyjna jest też często używana przez sportowców. W sklepach sportowych można znaleźć różne rodzaje ubrań kompresyjnych, na przykład koszulki, legginsy, skarpetki, opaski.

Odzież kompresyjna wspomaga przepływ krwi i dotlenienie tkanek, a dzięki temu pozwala na lepszy metabolizm mięśni. Przyspiesza ich regenerację i zmniejsza dolegliwości po intensywnych treningach.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *