Amputacja nie musi oznaczać rezygnacji ze sportu. Odpowiednio dobrane protezy pozwalają na powrót do sprawności i realizowanie swoich pasji także po utracie ręki lub nogi. Jak dobiera się wtedy odpowiednie protezy kończyn?

Proteza kończyny a aktywność

Dobór właściwego typu protezy ma szczególne znaczenie dla osób, dla których ważna jest aktywność fizyczna. Tylko odpowiednie protezy rąk i nóg pozwalają na komfortowe uprawianie sportów – także sportów ekstremalnych, na przykład wspinaczki górskiej. Za pomocą nowoczesnych materiałów i technologii można uzyskać maksymalną dynamikę, mobilność i trwałość protez, aby spełnić wymagania ich aktywnych użytkowników.

Przy doborze protezy bardzo ważny jest wywiad z pacjentem, podczas którego przyporządkowuje się go do jednej z kilku grup aktywności:

1. Aktywność niska – osoby nieuprawiające sportów, przebywające głównie w domu, ograniczające aktywność do krótkich spacerów.
2. Aktywność średnia – osoby poruszające się po obszarach jak schody, ulice i pokonujące inne typowe przeszkody.
3. Aktywność wysoka – osoba, która porusza się na zewnątrz bez problemów, także aktywna zawodowo.
4. Aktywność bardzo wysoka – osoby aktywne, uprawiające sporty.

Protezy dla sportowców – co wybrać?

Dobra proteza nogi i ręki przeznaczona dla osoby aktywnej powinna być funkcjonalna i komfortowa. Najczęściej stosowne są wtedy protezy modularne, które wyróżniają się wysoką dynamiką, wytrzymałością i mobilnością, dlatego pozwalają na uprawianie sportów – bieganie, jazdę na rowerze, trekking górski, skakanie ze spadochronem i wiele innych.

Przy doborze odpowiedniej protezy dla osoby aktywnej bardzo duże znaczenie ma znalezienie dobrego zakładu protezowania, który oferuje usługi jak produkcja i naprawa protez kończyn. Współpraca ze specjalistami w dziedzinie protezowania pozwala na dobranie najlepszej protezy i realizację sportowych pasji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *