Czy kukurydza ma gluten?

Czy kukurydza ma gluten?

Postanowiłam kontynuować serię, w jakich produktach jest gluten, ponieważ widzę, że to temat potrzebny. Niemal wszyscy na diecie gluten free wiedzą dobrze, że kukurydza to bardzo popularny składnik najłatwiej dostępnych produktów w sklepach – m.in. makaronów czy wafli bezglutenowych. Teoretycznie zatem powinien być bezpieczny, ale czy zawsze?

Czy kukurydza zawiera gluten?

Kukurydza jest naturalnie bezglutenowa. Oznacza to, że jeśli np. chcemy ją ugotować i zjeść, można to zrobić. Osoby z alergią na gluten, celiakią czy nadwrażliwością mogą zatem jeść kukurydzę bez obaw.

Na pytanie, czy kukurydza ma gluten, mogłabym więc odpowiedzieć – nie. Okazuje się jednak, że kwestia ta nieco bardziej się komplikuje przy żywności produkowanej na bazie kukurydzy.

Płatki kukurydziane bez glutenu

Są popularne u nas już od lat, dlatego wiele osób  śmieje się z etykiet, że dany produkt jest bezglutenowy, bo to przecież kukurydza. Sama nie rozumiałam, o co tyle szumu – przecież to jest naturalnie bezglutenowe.

Otóż, nie do końca tak jest. Pisałam już o podobnej kwestii w artykule Czy czekolada ma gluten. Faktycznie, „czyste” płatki kukurydziane nie powinny mieć w składzie niczego podejrzanego, ale zdarzyć się może na liście słód jęczmienny. Na restrykcyjnej diecie bezglutenowej – odpadają.

Dodatkowo takie płatki mogą być produkowane w zakładzie, który robi także żywność np. z mąki pszennej. Jeśli więc na opakowaniu widnieje napis: „może zawierać śladowe ilości glutenu”, też lepiej odłożyć jedzenie na półkę. Tak samo jest m.in. z waflami kukurydzianymi.

Przypomnę: dopuszczalny poziom glutenu w produktach dla osób na diecie bezglutenowej, to 20 ppm, czyli 20 miligramów na kilogram.

Najbezpieczniej jest wybierać produkty ze znakiem przekreślonego kłosa.

Które płatki kukurydziane są bez glutenu?

Przykłady od kilku marek:

  • Bezgluten – Płatki kukurydziane
  • Nestle – Corn flakes
  • Glutenex – Płatki kukurydziane
  • Glutenex – Płatki kukurydziane bez dodatku cukrów
  • Glutenex – Płatki kukurydziane w czekoladzie
  • Glutenex – Płatki kukurydziane w czekoladzie bez dodatku cukrów

Makarony bezglutenowe

Jak czytamy na stronie celiakia.pl (tabela z produktami dozwolonymi i zabronionymi na diecie bezglutenowej), do bezpiecznych możemy zaliczyć: “Makarony z mąk bezglutenowych wykonane samodzielnie oraz kupne oznakowane znakiem „przekreślonego kłosa”.

Przykłady marek sprzedających makarony kukurydziane bezglutenowe:

  • Bezgluten
  • Sotelli
  • Glutenex

1 komentarz