The different company une magnetique nuit

Jak wybrać perfumy szybko i skutecznie?

Bardzo dobrze czuję się w doradzaniu znajomym i bliskim, jeśli chodzi o kupowanie kosmetyków. Pewność dała mi praca w perfumerii Sephora, ale również własna ciekawość. Szczególnie dobrze idzie mi wybieranie zapachów i odpowiadanie na pytanie: Jak wybrać perfumy szybko i skutecznie?

Posegreguj zapachy i wybierz ulubieńców

Segregować zapachy można na wiele sposobów. Ja robię to klasycznie, czyli ze względu na nuty zapachowe. Najbardziej lubię ciężkie, słodkie i drzewne zapachy, często też intryguje mnie nuta kadzidła. W minionym sezonie letnim moją kosmetyczkę zdominowały jednak lekkie, kobiece i delikatne wody toaletowe oraz wody perfumowane. Wyróżniają się one kolorem flakonu, dzięki któremu również można posegregować zapachy. Oto moja interpretacja kolorów.

  • Różowe: Dziewczęce, delikatne, zwykle są to kwiatowe lub słodkie nuty.
  • Przezroczyste: Świeże, lekkie, owocowe.
  • Czerwone, pomarańczowe, czarne: Mocne, orientalne, kadzidlane.
  • Żółte: Idealne do stosowania na dzień, cytrusowe.
  • Zielone: Mają w sobie często nuty ziołowe.

Moimi ulubieńcami są: Si (Giorgio Armani), Alien w wersji wody perfumowanej (Thierry Mugler) i Manifesto (YSL). Tych używam zimą, natomiast latem spryskiwałam się namiętnie Une Nuit Magnetique (The Different Company), Chloé Signature (Chloé), a moim odkryciem września był Alien Extraordinaire (Thierry Mugler).

Sprawdź, jakie nuty zapachowe się powtarzają

Najlepiej jest wypisać sobie wszystkie nuty swoich kilku ulubionych zapachów. Proponuję nie przekraczać pięciu, ponieważ będzie trudno znaleźć wspólny mianownik. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wygląda taki proces, obejrzyjcie mój filmik, gdzie dokładnie tłumaczę, jak to robić. Tutaj odnajduję też kolejną perełkę, która naprawdę ma wszystkie moje ulubione nuty. Składniki zaczynam wypisać od momentu 9:08.

Następnym krokiem jest oczywiście wybór tych wymarzonych perfum. Obecnie niemal każda drogeria czy perfumeria  internetowa dysponuje opisem zapachu, a w przypadku wątpliwości można śmiało posłużyć się innymi blogami, stronami lub forami typu Wizaż. To prawdopodobnie najbardziej czasochłonne zadanie, bo przeglądanie kilku tysięcy zapachów wydaje się być misją samobójczą, a jednak wybór perfum nie jest niemożliwy. Warto zebrać wszystkie zasady i kierować się na pierwszy rzut oka właśnie kolorem flakonów. Wtedy selekcja będzie łatwiejsza, a czasami nawet buteleczka czy filozofia marki może przyciągnąć nasz wzrok. Kolejny krok to wybranie najbardziej interesujących z pozoru zapachów i powąchanie ich.

Próbki perfum – zamów lub poproś w perfumerii

Skąd wziąć próbki perfum za darmo? To proste! Wystarczy iść do perfumerii lub drogerii i psikać swój nadgarstek czy inne miejsce strategiczne. Nie radzę tego robić za pomocą blottera, czyli papierowego paska, ponieważ zapach nie rozwija się na takim materiale tak jak na skórze. Na każdym z nas zapach może przeobrażać się inaczej, dlatego trzeba samodzielnie eksperymentować. Warto również pytać w perfumeriach o możliwość nabycia próbki perfum. Z tego co wiem, Mon Credo ma możliwość kupowania za kilka/kilkanaście złotych takich próbek, więc śmiało można testować.

Radzę korzystać tylko ze sprawdzonych i zaufanych stron internetowych oraz punktów stacjonarnych, ponieważ to odgrywa kluczową rolę w odbieraniu danego zapachu. Kiedy pracowałam w perfumerii Sephora, wielokrotnie pytano mnie, dlaczego zapachy są tak drogie. Oczywiście składa się na to wiele czynników, takich jak marża sklepu, marka, skład, marketing itd. W różnych punktach dane zapachy potrafią różnić się ceną, co nie oznacza, że od razu należy skreślać daną firmą. Warto jednak pytać u samego źródła i dowiadywać się, jaka jest prawda. Niestety duża część sprzedawców, oferujących bardzo, bardzo tanie ORYGINAŁY, nie ma nic wspólnego z tymi zapachami.

Niuchajcie, a znajdziecie!