Gdzie kupować perfumy? Internet czy perfumeria?

Gdzie kupować perfumy? Internet czy perfumeria?

Lubię kupować perfumy, chociaż od kilku miesięcy ograniczam ilość kosmetyków i staram się mieć aktualnie maksymalnie dwa lub trzy zapachy. Zaczęłam przykładać większą wagę do marek, jakie wspieram, dlatego robię to uważniej.

Mam jednak spore doświadczenie w wybieraniu kosmetyków zarówno przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych, dlatego podzielę się swoimi przemyśleniami. Sprawdźcie, gdzie kupić perfumy. 

Sklep internetowy z perfumami

To dość wygodna forma kupowania zapachów, ponieważ mamy nieograniczony czas na wybór. Teoretycznie w perfumerii też można zastanawiać się godzinami, ale w praktyce wiadomo, że jest to dość niezręczna sytuacja, zwłaszcza gdy konsultantki pytają, w czym mogą pomóc. 

Plusem jest również często niska cena. Różnice mogą wynosić nawet powyżej 100 zł między tymi samymi flakonami kupowanymi w dwóch różnych miejscach, co wydaje się dość kuszące. Czy można jednak kupić zapach w ciemno i nie żałować? Da się, ale trudno trafić bez odpowiedniej wiedzy.

Największa wada sklepu internetowego z perfumami to brak możliwości przetestowania zapachu w momencie wyboru. Można czasem zamówić próbkę, choć wiążę się to z oczekiwaniem na przesyłkę. Warto więc najpierw pójść do stacjonarnej perfumerii i przetestować zapach, a potem go zamówić ze sprawdzonego miejsca.

Kupowanie zapachów w perfumeriach

Gdzie kupić perfumy? W perfumerii! To najpewniejszy, ale również najkosztowniejszy sposób na zdobycie wymarzonego flakonu. Dzięki temu, że jednak możemy zobaczyć buteleczkę, powąchać zapach, a potem po prostu dokonać zakupu, cały proces przebiega dość szybko. 

Oczywiście podczas kupowania perfum stacjonarnie nie warto się spieszyć, ponieważ trzeba najpierw przetestować wybrane zapachy. Nie wystarczy powąchanie korka, ani nawet użycie blottera (papierka). Może się okazać, że zapach bardzo nam się podoba, a na skórze rozwija się w zupełnie inny sposób. 

Jak testować perfumy?

  1. Sprawdzaj na raz maksymalnie 3-4 zapachy.
  2. Testowanie większej ilości może wprowadzić cię w błąd (i przyprawić o ból głowy).
  3. Spryskaj nadgarstek i odczekaj chwilę, aż zapach zabierze mocy. 
  4. Nie pocieraj nadgarstkami o siebie, tylko pozwól się zapachowi rozwinąć. 
  5. Wyjdź ze sklepu (woń innych kosmetyków może cię zmylić).
  6. Wąchaj co jakiś czas zapach i sprawdzaj, jak on się zmienia. 
  7. Jeśli perfumy spełniają twoje oczekiwania, wróć najlepiej po kilku godzinach.

Przeczytaj też mój poradnik, jak wybierać perfumy szybko i skutecznie >>>

Nuty zapachowe perfum

Warto wiedzieć więcej o budowie perfum, aby mieć świadomość, jak mogą rozwijać się poszczególne zapachy. Zdarza mi się kupować zapachy w ciemno, dlatego bardzo pomaga mi informacja o nutach we flakonie. 

Nuta głowy pojawia się zaraz po spryskaniu perfumami nadgarstka lub innego miejsca. Często właśnie dzięki niej podejmujemy decyzję o wyborze danej marki, choć niestety trwa krótko, bo około 30 minut. Dlatego testowanie zapachów powinno być zdecydowanie dłuższym procesem.

Dalej mamy nutę serca, która nadaje perfumom charakter, jest też łącznikiem między poszczególnymi kompozycjami zapachowymi. Wyczuwamy ją jakieś 2-3 godziny, po czym wkracza do akcji nuta bazy, zdecydowanie najtrwalsza ze wszystkich. 

Zazwyczaj w nucie bazy znajdziemy wanilię, piżmo, ambrę. Nuta serca to z kolei często kompozycje kwiatowe czy korzenne. Ja latem jestem fanką wszelkich zielonych aromatów, a takie też można znaleźć. W nutach głowy z kolei czujemy bardzo często zapachy lekkie np. owocowe. 

Tanie perfumy online

Wracając jednak do tematu,  sklepy internetowe (nie piszę tu o drogeriach i perfumeriach z opcją sklepu online) często oferują niższe ceny zapachów, kusząc dostępnością wielu marek. Gdzie kupować perfumy, kiedy w portfelu pustka? Może właśnie w sieci. 

Z początku byłam sceptycznie nastawiona do tego, ponieważ (pomijając kwestię możliwości testowania zapachu) nie wiedziałam, czy perfumy z tego typu źródeł są oryginalne. Nadal tego nie wiem, choć po rozmowach ze znajomymi, przetestowaniu kilku zapachów, mam pewną opinię.

Do tej pory zamówiłam kilka flakonów z perfumerii Notino, byłam tam również stacjonarnie. Mam koleżanki, regularnie kupujące tam kosmetyki i nie boją się o ich jakość, więc zdarza mi się robić tam zakupy głównie ze względu na naprawdę dobre ceny.

Raz faktycznie zdarzyło mi się, że woda toaletowa mojego męża, kupiona w Notino, nie pachniała jak oryginał, a to nie była jego pierwsza buteleczka. Mogliśmy od razu poczuć różnicę w trwałości kompozycji. Nigdy później nie zdarzyła mi się taka sytuacja, więc trudno mi powiedzieć, jaka była przyczyna. 

Zastanawiałam się, czy Notino sprzedaje oryginalne perfumy online i szczerze mówiąc, mam taką nadzieję, zwłaszcza że mają też zwyczajne sklepy i nie kryją się z reklamą, nawet telewizyjną. Swoje ceny uzasadniają niewielką ilością punktów stacjonarnych (głównie sprzedaż online), przez co mogą pozwolić sobie na niższe marże. 

Gdzie kupić próbki perfum?

Istotna część testowania zapachów to próbki. W perfumeriach stacjonarnych nie trzeba ich kupować, ponieważ często dostajemy je do zakupów. Można też poprosić o próbki konkretnych zapachów (chociaż z tym bywa różnie). 

Jeśli perfumeria ma na stanie małe fiolki, do których można przelać perfumy, możemy spróbować o nie zapytać. Kiedy pracowałam w perfumerii Sephora, dawałam je klientkom – da się to zrobić. W Rossmannie chyba nie praktykują takich działań, ale dajcie znać, jak to wygląda u was. 

Wiele sklepów sprzedaje próbki, więc jeśli macie na oku kilka zapachów albo chcecie poznać nowości, do których nie macie dostępu, to świetna opcja. Sama z niej czasem korzystam, gdy nie mam pewności co do zapachu albo po prostu jestem ciekawa. Gdzie kupić próbki perfum? 

Sklepy sprzedające próbki to m.in.:

  • Notino
  • Mon Credo 
  • Lulua

Co ja polecam? Gdzie kupuję perfumy?

Jak wspominałam, korzystałam ze wszystkich tych sposobów i trudno jest mi zdecydować, jaki będzie lepszy. Pod względem ceny warto na pewno skorzystać ze sklepów online (sprawdzonych). 

Dla niektórych jednak liczy się samo doświadczenie, pewien rytuał, rozmowa z ulubioną konsultantką. Może Sephora i Douglas to nie są idealne miejsca do testowania zapachów ze względu na tłumy w weekendy, ale istnieją perfumerie niszowe z przytulną, cudowną atmosferą. Zdecydowanie kontakt z wykwalifikowanym pracownikiem z pasją może pomóc w doborze idealnych perfum. 

Przyznam, że raczej wolę sama wybierać, nawet w ciemno, bo sama najlepiej wiem, czego chcę.

Dajcie jednak znać – jak wy sobie radzicie?

* Używając słowa “perfumy”, mam na myśli grupę zapachów, co jest dużym uproszczeniem. Oczywiście wiem, że istnieją m.in. wody toaletowe, perfumowane, wody kolońskie, ale również perfumy, które różnią się od siebie.